Ми продовжуємо публікувати поради для підготовки до опалювального періоду та зменшення енерговикористання.
Сьогодні з нами поділився рекомендаціями Вадим Литвин – голова Асоціації енергоаудиторів України.
В даній статті ми постараємось дати відповіді на наступні питання про ІТП (індивідуальний тепловий пункт):
Яким чином вони працюють?
З чого складаються.
Яким чином їх змусити працювати ефективно.
Основна задача ІТП – брати з загальної мережі рівно стільки енергії, скільки потрібно для підтримання комфортної внутрішньої температури. Встановлення ІТП дозволяє зекономити до 30% від загального енергоспоживання. Зокрема, через:
оперативне регулювання температури подачі теплоносія;
підтримання необхідного тиску та постійного руху теплоносія всередині;
забезпечення потрібного рівня циркуляції теплоносія.
Перевагами ІТП є:
ми можемо підлаштувати температурний графік під конкретну будівлю;
можливість зниження енергоспоживання у визначені споживачами години;
підвищення якості теплопостачання та ГВП;
зниження тепловтрат в мережах ГВП.
Однією із неочевидних переваг – це звільнення місця в підвалі, через використання компактних теплообмінників та розміщення обладнання.
З чого складається ІТП
Основні елементи з чого складається тепловий пункт та на що ми можемо впливати:
контролер. Основна їх задача – підтримання температури в середині приміщення, залежно від температури зовні. Шляхом регулювання кількості теплоносія ( води) що подається в будівлю. Це своєрідний «мозок» ІТП, який також керує насосами, клапанами та іншим, контроль за температурами та тисками в різних трубопроводах. Може мати в собі блок дистанційного керування.
циркуляційні насоси. Забезпечують безперервних рух теплоносія по будівлі. Їх має бути два: основний та резервний, щоб не залишити будівлю без циркулювання. Рекомендовано застосовувати насоси з частотним регулюванням – вони дозволяють більш точно відрегулювати роботу ІТП. Також частотне регулювання дозволяє забезпечити доставку оптимальної кількості теплоносія для кожного приладу та споживати мінімальну кількість електроенергії.
регулятор температури ( з електроприводом). Це клапан з електричним моторчиком, який дозволяє пропускати тільки ту кількість теплоносія, яка необхідна. Керується контролером.
регулятор перепаду тиску, який забезпечує постійний перепад тиску на регуляторі температури та може обмежити максимальну кількість теплоносія, який заходить в будинок. Це дуже хороша заміна, так званої «шайби»(по науковому – дросельна діафрагма). До речі, це то й елемент, який дозволяє провести балансування системи між різними будівлями.
Регулятор перепаду тиску – регулює максимальну подачу за допомогою стискання пружини. Зверніть увагу на нюанс. Чим більше ми її закручуємо, тим більші витрати. Тому що, чим більший перепад тиску на елементах, тим більша витрата. Іноді в мережі перепад тиску настільки великий, що клапан фізично не може закритись. На цьому приладі можна виставити максимальну витрату, яка необхідна. А вже в межах цього ліміту, коригувати регулятором температури.
теплообмінник. Це пристрій, в якому енергія передається посередньо від зовнішньої мережі до внутрішньої. Тобто, є два незалежних контури. Будинкова система стає «закритого типу» (незалежна). Теплообмінник може бути встановлений а може і не бути.
Незалежна схема є дорожча по встановленні, через вартість додаткових елементів. Але з точки зору економії енергії системи ідентичні.
Масштабуйтесь. Якщо ви живете у квартирі і у вас не підключено індивідуальне опалення – навряд чи у вас вийде багато зекономити багато. Але є шанс на отримання гранту для комплексної модернізації цілого багатоквартирного будинку на рівні ОСББ. Не знаєте що це і як його отримати? Натисніть на кнопку «Отримати консультацію» внизу сторінки і ми з радістю вам допоможемо!
Налаштування ІТП
Перша за все, потрібно пам’ятати, що немає абсолютно однакових будівель. Навіть різне розміщення на території, та по сторонах світу має суттєвий вплив на теплові характеристики. «Творчий процес» налаштування системи опалення полягає в правильному підборі параметрів контролери, щоб вони відповідали будівлі. На практиці це не складно, але чомусь мало хто це робить. Як мінімум 90% теплопунктів не налаштовані належним чином. В кращому випадку стоять заводські налаштування, в гіршому – викручені на максимум. Серед причин:
а) недостатня кваліфікація обслуговуючого персоналу;
б) обслуговуючий персонал працює по принципу «аби не скаржились», тому гріють будівлю по максимуму.
Як має бути. Якщо глянути на верхній графік, побачимо: зелену лінію ( 20 С, внутрішня температура будівлі) , синю лінію( зовнішня температура), та червону лінія( кількість подачі теплоносія). При зменшенні зовнішньої температури витрата теплоносія збільшується, і навпаки. Зверніть увагу, зелена лінія майже не змінюється, що свідчить про правильне налаштування системи.
Як перевірити чи контролер налаштований «більш-менш» нормально:
- Перевірити годинник контролера. Якщо показує не актуальний час, і більше ніж на 2 години ( через перехід на літній час) відрізняється від реального, то це означає, що контролер ніхто не налаштовував.
- Якщо крива в паспорті і на екрані однакова, це теж є ознакою налаштувань «з коробки».
Також на контролері можна запрограмувати зниження споживання на певні періоди. Проте задишається питання чи не потрібно буде споживати більше, щоб нагріти будівлю ніж просто підтримати внутрішню температуру сталою. Однозначної відповіді тут бути не може, бо це індивідуально для кожної будівлі. І залежить від характеристик системи теплоносія, зовнішніх температур, зовнішнього утеплення, тривалості режиму та ін. Визначити це можна експериментальним шляхом, порівнявши економію від зменшення споживання за рахунок коригування графіку та надмірними витрати від інтенсивного догріву. Загалом такий метод дозволяє зекономити 3-5% енергії.
Типові проблеми
Як зрозуміти, що виникла проблема:
-система гріє, хоча на вулиці тепло;
– некоректні покази з приладів отримання інформації.
Найчастіші проблеми:
– некоректні або «стандартні» налаштування контролера. Навіть найдорожчі контролери потребують обов’язкового налаштування;
– заклинило датчик температури – зовнішній або внутрішній;
– підвищення температури зворотного теплоносія вище ніж подавальний теплоносій в середині будівлі може свідчити про зворотній рух води для компенсації витоків;
-вихід з ладу регулятора температури;
– витоки теплоносія також спричиняють підвищення витрат;
– забруднений теплообмінник. Такі проблеми призводять до загального зниження ефективності роботи системи. Зазвичай супроводжуються зростанням перепаду тиску в системі.
Даний матеріал було взято з вебінару «Налаштування ІТП». Повне відео можна переглянути тут. Агітуємо активно долучатись до цих та аналогічних лекцій для підвищення рівня культурного енергоспоживання.