Зараз, як ніколи, актуально  вирішити питання ефективності джерел опалення для приватних будівлях. Споживання домашніх домогосподарств  входить в ТОП 3 найбільших споживачів країни. Підвищення енергетичної ефективності є не тільки особистою економією коштів, а й зменшення навантаження на енергосистему України.

Часто до нас звертаються з питаннями:

Я хочу платити менше… Чи можу я забезпечити будинок сонячними панелями та тепловими насосами?

Чи доцільно міняти газовий котел на електричний?

Сьогодні постараємось у доступній формі на це відповісти.

Для прикладу візьмемо наступну типову будівлю:

Опалювальна площа: 140 м2;

Кількість поверхів : 2;

Проживають 4 особи;

 

Річна потреба в тепловій енергії : 25 670 кВт год, що дорівнює 3070 м3 газу.

Теплове навантаження: 15,2 кВт.

Річне споживання електричної енергії : 7700 кВт год.

Максимальне дозволена електрична потужність: 12 кВт.

 Одразу, можна відмітити нюанс, що ми не зможемо опалювати наше приміщення тільки за рахунок електричної енергії, бо її дозволено використати менше, ніж нам потрібно. А ще крім цього потрібно щоб працювали і побутові електроприлади. Давайте порівняємо.

Опалення для приватних будівель

Одразу, можна відмітити нюанс, що ми не зможемо опалювати наше приміщення тільки за рахунок електричної енергії, бо її дозволено використати менше, ніж нам потрібно. А ще крім цього потрібно щоб працювали і побутові електроприлади. Давайте порівняємо.

Опалення для приватних будівель

На даному слайді можна побачити графік споживання теплової енергії на опалення (жовтий) та підігрів гарячої води (синій).  В літку з теплової енергії в нас залишається лише гаряча вода і це перше, що ми маємо використати  для аналізу: «а чим ми це будемо покривати?».

Опалення для приватних будівель

А це графік використання електричної енергії. Це наші потреби на побутові прилади (зелений) та охолодження ( синій).

Опалення для приватних будівель

Джерела опалення:

Тепер розглянемо, чим можна покрити вище згадані потреби. Серед доступних джерел є:

E

централізоване теплопостачання. Воно використовується рідко. В переважній більшості біля ТЕЦ, ТЕС, виробничих приміщень, де є потреба кудись дівати лишнє тепло;

Опалення для приватних будівель
E

індивідуальне газове опалення. Найбільш поширене;

Переваги:

– високоефективне (коефіцієнт корисної дії 93-110 %) спалювання газу;

– зручна автоматизація. На кожен контур потрібні інтелектуальні автоматичні клапани, які дозволяють подавати кількість теплоносія по потребі;

Зверніть увагу. Конденсаційні котли ( з ККД 105%) працюють з високою ефективністю, тільки на низьких температурах подачі теплоносія ( 35-40 С). А це означає, що для нагрівання приміщення потрібно використати систему теплих підлог/стін, або довжелезні батареї. Інакше котел працюватиме на рівні звичайного котла, і ви явно переплатите.

Недоліки:

– дорога вартість газу. А з часом вона тільки збільшиться. Або і взагалі може з’явитись дефіцит.

Опалення для приватних будівель
E

 індивідуальне з використанням біоенергетики ( дрова, пелети, вугілля, торф, щепа та ін.) Так звані твердопаливні;

Переваги:

– одне з найдоступніших джерел енергії;

Недоліки:

– періодична необхідність завантаження палива в бункер/котел. Та власне місце для зберігання;

– схема підключення котла повинна включати бак-накопичувач;

– відсутня система швидкого керування та автоматизації;

 – низький ККД ( 70 -80 %), залежно від палива;

– нестабільна ціна на паливо. Яка чомусь прив’язана до вартості газу. Дорожчає одне – дорожчає й інше.

Опалення для приватних будівель

Не може без уваги залишити а  які бувають ж види палива до твердопаливних котлів.

Пелети. Перевагою  є ефективність.  Можна засипати в бункер раз в кілька днів. Недоліком є вартість. Як на саме паливо, так і на обладнання. Може бути дорожчим від вартості газу ( в еквіваленті).

Дрова. Не висока ефективність (залежить від вологості). Простота  у використанні. Не висока ціна. Мінімальна автоматизація.

Щепа. Хороша ефективність. Не дороге паливо. Недоліком є відсутність котлів з високим ККД на малій потужності ( до 20 кВт).

Опалення для приватних будівель
E

індивідуальне електричне опалення. Набирає популярності на даний момент. Нагадуємо, що перш ніж впроваджувати варто перевірити, чи є у вас достатньо дозволеною потужності, та чи витримає електропроводка (зовнішня та внутрішня).

Загалом можна виділити два основні підходи:

 – використання електроконвектора (або інших опалювальних приладів). Недоліки вимагає силової проводки, яка витримує навантаження, до кожного приладу. Переваги: недороге обладнання, швидке індивідуальне керування.   ;

Зверніть увагу. Зараз на ринку активно пропонуються конвектори, які споживають мало, а видають енергії в 3-4 рази більше. Закон збереження енергії проти таких рішень. Використання таких систем ми не рекомендуємо. В майбутньому плануємо висвітлити цю тему детальніше, і розвіяти міфи.

– водяна система, яка підігрівається електричними котлами. Переваги : система може працювати з кількома резервними системами (твердопаливною, газовою). Недоліки: дорожча від вище наведеної.

Опалення для приватних будівель
E

теплові насоси. Працюють по принципу холодильника або кондиціонера, тільки навпаки.  Бере енергію із зовнішнього середовища і видає у внутрішнє. В порівнянні з електроопаленням це від 2 до 4 -х разів ефективніше. Тобто на 1 кВт затраченої електричної енергії переносить 3 кВт теплової енергії.

Проте є і недоліки:

–  як і конденсаційні насоси працює на низьких температурах (30-40 С).  ;

– падає ефективність при низьких температурах (-5 -20 С)

– висока вартість обладнання;

– шум, обмерзання.

Опалення для приватних будівель

На графіку нижче ми можемо побачити відношення отриманої теплової енергії до використаної електричної ( СОР), залежно від зовнішньої температури (ОТ)  та температури подачі теплоносія в систему опалення (W35 = 35 C, W45=45 C і т.д.). Як бачимо, найкращі оптимальні показники це при зовнішній температурі 10 С та температурі носія 35 С становлять 4,72 С.

Вимагайте дану інформацію у продавців, для конкретних теплових насосів.

Опалення для приватних будівель
E

сонячні електричні панелі (виробляють електроенергію), сонячні колектори ( для нагріву гарячої води). Основна їхня проблема в тому що, влітку вони виробляють більше енергії, ніж потрібно. Тому для вибору оптимального типу потрібно пам’ятати наступне:

– вартість встановлення для 1 кВт енергії різних типів однакова;

– колектори створюють в 3 рази більше енергії, ніж панелі – на 1 м2 площі;

– енергія від панелей (електрика) є більш універсальна, ніж від колекторів (гаряча вода).

Опалення для приватних будівель

Детальніше розглянемо електричні панелі.

Використання сонячних панелей – дозволяє частково покрити потребу в електричній енергії. Взимку панелі можуть видавити тільки 25% літньої потужності.

Вартість 1 кВт год від сонячних панелей становить 1,75 грн за кВт.: 35 000 грн. за кВт (вартість обладнання ), термін служби – 20 років , 1000 кВт год – виробляє електроенергії за рік.

Якщо поглянути нижче на слайд, на правий графік, то бачимо, що час отримання електроенергії та час її використання різний.

Є  можливість зберігати енергію в акумуляторах, але вартість зросте до 4 грн за кВт, за рахунок купівлі додаткового обладнання.

Опалення для приватних будівель

Ми, нарешті,  дійшли до найцікавішого питання: «А що є найдешевшим?»

Було розроблено графік, який наочно показує різницю у тарифах. Всі вартості було зведено до грн за кВт год та враховано ККД котлів.

Опалення для приватних будівель

Тут варто звернути увагу, що реальна вартість газу в 4 рази дорожча від вказаної, електрична – в 2,5 рази. А все тому, що держава покриває різницю у вартості задля допомоги населенню. Чи це так буде у майбутньому? Навряд. Рано чи пізно, ми отримаємо ринкові ціни, які і будуть основним стимулом ще більше економити. І тому представляємо наступний слайд цін, на які ми можемо сподіватись в майбутньому.

Опалення для приватних будівель

Різна вартість електроенергії пояснюється віддаленість від електростанцій- чим ближче – тим дешевше.

 

 

Дякую, що дочитали. Надіємось це був корисний матеріал, який дозволить вам зробити правильний вибір джерел опалення. Самі нічого рекомендувати не будемо – для кожної ситуації потрібний «індивідуальний» підхід.

Даний матеріал був створений головою Асоціації енергоаудиторів України, Вадимом Литвином. Повна версія тут.

Підвищуйте свій рівень знань з енергоефективності в буденному житті для підвищення нашої енергонезалежності.

 

 

Бонус. Для того щоб порівняти об’єми різних типів палива між собою, ми вирішили додати ось такий слайд.

Опалення для приватних будівель